Metoda lekka-mokra, zwana również metodą BSO, polega na zamocowaniu do ścian zewnętrznych budynku warstw izolacji termicznej z brytów styropianu lub wełny mineralnej, a następnie zabezpieczeniu tej izolacji siatką wykonaną z włókna szklanego zatopioną w zaprawie klejąco-szpachlowej.
Całość po zagruntowaniu pokrywana jest zaprawa tynkarską, zawierającą lepiszcze polimerowe lub polimerowo-cementowe produkowane w różnych technologiach, granulacjach i struktur.
Zgodnie z wytycznymi do europejskiej aprobat technicznych dotyczących systemu ociepleń ścian zewnętrznych ETICS. W metodzie BOS za trwałe połączenie zarówno poszczególnych elementów, jak i za trwałe połączenie warstw termicznych z podłożem odpowiedzialne są zaprawy : klejąca i klejąco-szpachlowa. Naprężenia termiczne wynikające z ekspozycji ściany elewacji wystawione na działania czynników zewnętrznych (głównie wskutek promieniowania cieplnego słońca, skokowych wahań temperatur, rozmarzania/zamarzania lub gwałtownego ochłodzenia górnej warstwy wyniku opadów np. gradu) przejmuje warstwa zbrojna siatki z włókna szklanego. Całość systemu ocieplenia zamyka cienkowarstwowa warstwa dekoracyjno-ochronna.
Najważniejszym zadaniem tego składnika jest ochrona materiałów znajdujących się pod warstwą tynku nawierzchniowego oraz spełnienie wszystkich oczekiwań strefy związanej z estetyką elewacji. Jak długo na polskim rynku funkcjonują systemy ociepleń ścian, tak długo toczy się dyskusje, jaki materiał termoizolacyjny wybrać. Wełna mineralna czy Styropian? Głównymi argumentami, jakimi posługują się zwolennicy wełny mineralnej, są:
Stosowanie styropianu również posiada swoje zalety, gdyż jest on:
Każdy z omówionych materiałów ma swoich zwolenników. Niezależnie od wybranego materiału są w stanie zapewnić budynkom uzyskanie właściwych parametrów termoizolacyjnych.
Jest to pas elewacji położony na samym dole budynku. To właśnie on zabezpiecza elewację przed uszkodzeniem. Niestety przez narażenie na deszcze, wiatry i śniegi szybko może się zniszczyć i oszpecać Twoją elewację. Prawidłowo wykonany cokół powinien mieć w zależności od terenu, na którym stoi dom od 30 do nawet 100 cm. Istotny w tej kwestii jest też fakt czy dom posiada piwnice, czy też nie.
Ważną kwestią jest również decyzja o wysunięciu bądź cofnięciu cokołu. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór cokołu cofniętego najlepiej przynajmniej o 3 cm. Dzięki temu krople wody będą mogły odrywać się od elewacji ściany i nie zawilgotnieją. Cokół wysunięty najczęściej można spotkać w momencie, gdy podczas budowy domu zostały zmienione materiały, z których miał powstać. Ważne jest, aby dół elewacji domu odpowiednio zabezpieczyć za pomocą wyprofilowanej obróbki blacharskiej, która powinna zostać uszczelniona silikonem. Istotna jest również izolacja przeciwwilgociowa, która musi zostać wykonana bardzo starannie i dokładnie.
Dołącz do naszego newslettera, aby otrzymywać porady związane z ociepleniem Twojego domu.
Subskrybując, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i wyrażasz zgodę na otrzymywanie aktualizacji od naszej firmy.
© 2024 Twój nowy dom. All rights reserved.